Prawo rodzinne
Pomoc prawna z zakresu prawa rodzinnego przede wszystkim odnosi się do relacji majątkowych i niemajątkowych między małżonkami oraz pomiędzy rodzicami, a dziećmi.
-
kancelaria udziela porad dotyczących praw i obowiązków małżonków, spraw o zaspokajanie potrzeb rodziny, w tym uprawnień do korzystania z mieszkania przez małżonka. Pomagamy rozwiązywać problemy wynikające z małżeńskich ustrojów majątkowych w tym, z odpowiedzialności majątkiem wspólnym lub osobistym w przypadku zaciągania zobowiązań przez jednego z małżonków.
-
Prawne aspekty małżeństwa nie omijają jego rozwiązania. Kancelaria reprezentuje strony w postępowaniu o rozwód lub o separację. Postępowanie rozwodowe niejednokrotnie obejmuje cały zespół zagadnień majątkowych i niemajątkowych wynikających z ustania małżeństwa. Dotyczy to żądania orzeczenia winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego, alimentów na rzecz jednego z małżonków, regulacji sposobu korzystania z domu lub mieszkania po ustaniu małżeństwa. W przypadku, gdy małżonkowie posiadają wspólne dzieci w postępowaniu rozwodowym powinny zostać ustalone warunki sprawowania władzy rodzicielskiej, ustalenia miejsca zamieszkania dzieci, uregulowania kontaktów, a także wysokości świadczeń alimentacyjnych.
-
Jeżeli małżonkowie zgromadzili wspólny majątek, konsekwencją rozwodu jest podział majątku wspólnego. Najczęściej dotyczy zniesienia współwłasności nieruchomości poprzez przyznanie jej na własność jednemu z małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego małżonka, ewentualnie poprzez podział fizyczny z wyrównaniem udziałów poprzez dopłaty, a w ostateczności sprzedaż. Niejednokrotnie rozwód pociąga za sobą konieczność rozliczenia nakładów poniesionych z majątku wspólnego małżonków na majątek osobisty lub odwrotnie.
-
Zagadnienie ponoszenia nakładów na majątek partnera, np. na dom wybudowany na jego nieruchomości, dotyczy rozliczeń pomiędzy konkubentami.
-
W przypadku relacji dzieci z rodzicami prawo rodzinne roztacza szczególną ochronę nad małoletnimi. Opiekunowie mogą dochodzić ustalenia alimentów lub ich podwyższenia. Z kolei zobowiązani do płacenia alimentów mogą domagać się obniżenia lub zniesienia z uwagi na istotną zmianę sytuacji swojej lub uprawnionego.
-
Upływ czasu może także powodować konieczność zmian w wykonywaniu władzy rodzicielskiej i sposobu regulowania kontaktów rodziców z dziećmi. Istniejące narzędzia prawne pozwalają zdyscyplinować rodzica utrudniającego, a nawet uniemożliwiającego realizowanie kontaktów z dzieckiem poprzez wydanie postanowienia o nakazaniu zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej.
-
Stosunki pomiędzy rodzicami, a dziećmi to także kwestie ustalenia lub zaprzeczenia ojcostwa albo macierzyństwa, bezskuteczności uznania ojcostwa.